VN SAKHIRJA, FP1: Najhitrejši prvega treninga na “OVALU” je bil RUSSELL

Avtor prispevka: , objavljeno 4. decembra 2020 .

George Russell je bil najhitrejši na prvem prostem treningu VN Sakhirja v Bahrajnu in je Ralfu Schumacherju ter mnogim drugim morda dal delni odgovor na vprašanje, kako dober je dirkalnik Mercedesa, če v njem ne sedi Lewis Hamilton.

Z najhitrejšim časom kroga v zgodovini Formule 1 si je George Russell ravno na svojem prvem uradnem nastopu za Mercedes zagotovil najboljši čas. Britanec je na prvem prostem treningu VN Sakhirja zunanji krog odpeljal v času 54,546 sekunde. Na 3,543 kilometra dolgi stezi je s tem padel 46 let star rekord Nikija Laude iz leta 1974. Avstrijec je s svojim Ferrarijem na dirki VN Francije v Dijonu na 3,289 kilometra dolgi stezi dosegel čas 58,790 sekunde.

Rezultati

Vsi dirkači so že na prvem treningu uporabili mehko zmes gum. Russell je bil za slabi dve desetinki sekunde hitrejši od Maxa Verstappna na drugem mestu, tik za Nizozemcem pa se je s slabo dodatno desetinko sekunde uvrstil njegov moštveni kolega Alex Albon. Četrti je bil Valtteri Bottas, ki je sicer odpeljal številne najboljše čase sektorjev, toda Fincu nikoli ni uspelo sestaviti popolnega kroga, zaradi česar je za Russellom zaostal za več kot tri desetinke. Na petem in šestem mestu sta Daniil Kvjat in Pierre Gasly pokazala dobro formo dirkalnika AlphaTauri. Sedmo mesto je osvojil Esteban Ocon, osmi pa je bil Sebastian Vettel. Deseterico zaokrožujeta Daniel Ricciardo in Charles Leclerc.

Drugo mesto je na prvem treningu dosegel Max Verstappen iz Red Bulla.

Od enajstega mesta naprej, pa so se dirkači razvrstili takole: Lance Stroll, Sergio Perez, Carlos Sainz, Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi, Lando Norris, Kevin Magnussen, Nicholas Latifi, Pietro Fittipaldi in Jack Aitken. Slednji je za Russellom zaostal za 2,6 sekunde.

Tretji je bil moštveni kolega Nizozemca Alex Albon.

Pripetljaji na stezi

Skrajšana varianta steze je takoj poskrbela za akcijo. Do sedaj neuporabljen del steze med četrtim in devetim zavojem je bil presenetljivo grbinast. Ker se ta del prevozi z visoko hitrostjo, smo lahko videvale spektakularne fotografije nasedlih dirkalnikov.

Charles Leclerc je v peščeni oviri osmega zavoja zaman iskal idealno linijo, vendar je lahko brez večjih težav nadaljeval. Bolj vnet je bil izlet s steze pri Alexu Albonu, ki je v drugem zavoju izgubil nadzor nad dirkalnikom, pri čemer si je uničil gume. Deveti zavoj, kjer se dirkači iz zunanje variante znova vračajo na običajno stezo, bi lahko skrbel za debate. Skoraj vsi dirkači so tam na izhodu iz zavoja koristili izletno cono. Do sedaj vodstvo dirke tega mesta še ne nadzira.