VN Bahrajna, FP1: Prvi trening Hamiltonu,

Avtor prispevka: , objavljeno 27. novembra 2020 .

Sveže pečeni sedemkratni svetovni prvak Lewis Hamilton nadaljuje v Bahrajnu tam, kjer je v Turčiji končal in sicer na prvem mestu. Dirkač Mercedesa je krog v Bahrajnu prevozil najhitreje in sicer v času 1:29.033 minute in bil občutno hitrejši od ostalih. Najbolj se mu je približal moštveni kolega Valtteri Bottas, na tretje mesto pa se je, kljub skoraj sekundi slabšem času, zavihtel dirkač moštva Racing Point, Sergio Perez.

Po zadnjih novih prizoriščih se je Formula 1 tokrat vrnila na znan teren. Spričo lahkega dežja so dirkači Formule 1 opravili dokaj nenavaden prvi trening, čeprav steza v nobenem času ni postala mokra. Ker prvi trening v nasprotju od kvalifikacij in dirke poteka pri dnevni svetlobi, rezultati niso toliko merodajni, ker razmere niso reprezentativne.

Rezultati prvega prostega treninga:

Hamilton je trening dobil skoraj s pol sekunde naskoka pred moštvenim kolegom Bottasom. Perez pa je že zaostajal skoraj za sekundo. Za Mehičanom pa je bilo zelo tesno. Carlos Sainz je zaostal za tretjim mestom le za nekaj tisočink. Pierre Gasly je bil peti in je prvi dirkač, ki je zaostal za več kot sekundo. Šesto in sedmo mesto sta osvojila oba dirkača Red Bulla, kjer je Alex Albon za svojim kolegom Maxom Verstappnom prav tako zaostal za nekaj tisočink sekunde. Osmo mesto je osvojil Esteban Ocon, deveto Lance Stroll, deseterico pa zaključuje Daniel Ricciardo.

Valtteri Bottas, ki je napravil kar nekaj napak pri zaviranju, je trening končal na drugem mestu.

Po močni predstavi na VN Turčije, se je Ferrari v Bahrajnu znova znašel v sredini polja. Charles Leclerc je za Hamiltonom zaostal za dobre 1,5 sekunde, njegov moštveni kolega Sebastian Vettel pa je zaostal še za slabe po desetinke več. Od enajstega mesta naprej so se dirkači razvrstili takole: Charles Leclerc, Sebastian Vettel, Robert Kubica, Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Antonio Giovinazzi, Daniil Kvjat, Lando Norris, Nicholas Latifi in Roy Nissany.

Sergio Perez je bil tretji, a s skoraj sekundo zaostanka za Hamiltonom.

Pripetljaji

Kot običajno, smo v Bahrajnu videli veliko napak pri zaviranju. Najbolj učinkovit v tem pogledu je bil Bottas pred zavojem deset. Finec je to vajo ponovil večkrat. Grosjean je z vrtenjem v šestem zavoju povsem uničil svoje gume, tako da je moral s počasno vožnjo nazaj do svojih mehanikov.

Max Verstappen po 360 stopinjski pirueti po izhodu ciljnega zavoja.

Tudi Max Verstappen je poskrbel za akcijo na stezi. Nizozemec se je zavrtel na izhodu ciljnega zavoja. Po 360 stopinjski pirueti se je znova postavil v smer vožnje. Vendar pa si je pri tem dodobra uničil svoje gume. Žal je na teh gumah sezone 2021 odpeljal le tri kroge.

Tehnika

Tudi Charles Leclerc se je boril s stezo in svojim dirkalnikom SF1000

Ker pogoji pod normalnimi okoliščinami ne bi bili reprezentativni, so ekipe na prvem treningu veliko preizkušale. Predvsem na začetku treninga smo lahko videli veliko aerodinamičnih merilnih instrumentov. Tudi Pirelli je imel nekaj za preizkušat, saj so Italijani v Bahrajn pripeljali gume sezone 2021. Vsak dirkač je dobil dva kompleta srednje zmesi. Dirkači so po koncu treninga kazali malo navdušenja nad novimi produkti. “Samo en krog na tej stezi s temi novimi gumami je bilo dovolj, da vemo, kako slabe so te gume,” se je pritoževal Leclerc.

Robert Kubica, ki je nastopil namesto Kimija Raikkonena, je vsekakor presenetil, saj je bil trinajsti.

Posebna gosta

Na prvem treningu sta nastopila dva dirkača, ki nista člana aktualnega polja. George Russell je moral svoj dirkalnik predati Royu Nissanyu, ki je bil malo prej na treningu Formule 2 osemnajsti. Izraelec je bil le za 0,3 sekunde počasnejši od Latifija. Bolje pa se je odrezal Robert Kubica, ki je prevzel dirkalnik Alfe Romea od Kimija Raikkonena. Poljak je trening končal na zelo dobrem trinajstem mestu in bil hitrejši od stalnega dirkača Giovinazzija.