MotoGP VN Španije: JACK MILLER do zmage v Jerezu

Avtor prispevka: , objavljeno 2. maja 2021 .

Jack Miller je zmagovalec dirke za VN Španije v Jerezu. Za Avstralca je to druga zmaga v razredu MotoGP, prva po VN Nizozemske 2016 in hkrati velika zmaga po težkem začetku kariere tovarniškega dirkača Ducatija.

Na stopničkah sta dirko končala še Millerjev moštveni kolega Francesco Bagnaia, ki je prevzel vodstvo v točkovanju svetovnega prvenstva, ter dirkač Petronas Yamahe Franco Morbidelli.

Miller je z Ducatijem skoraj nekoliko pričakovano na začetku dirke prevzel vodstvo, medtem ko je Quartararo zdrsnil na četrto mesto, za Morbidellija in Bagnaio. Slednjega je nato prehitel nazaj ob koncu drugega kroga, v naslednjem pa še Morbidellija. Nazaj v vodstvo se je zapeljal ob koncu četrtega kroga, ko je v zadnjem ovinku prehitel Millerja, zatem pa si je počasi nabral nekaj prednosti.

Dirkač Yamahe je v osmem krogu vodil s skoraj sekundo prednosti, razliko do Millerja pa je le še povečeval v naslednjih krogih. Toda ko je že kazalo, da bo slavil tretjo zaporedno zmago sezone, je v 14. krogu izgubil skoraj polovico od 1.5 sekunde prednosti, razlog za to pa so bile težave s krči v roki. Šlo je za ponavljajočo težavo, zaradi katere je že prestal operacijo v 2019. Zaradi težav je lahko le nemočno gledal, ko ga je Miller prehitel v 16. krogu, v naslednjih dveh krogih pa je izgubil še eno mesto.

Miller je v ospredju povečal prednost na 1.5 sekunde, nato pa je nekoliko popustil in Bagnai omogočil, da se je približal na sekundo zaostanka. Avstralec je v zadnjem krogu in pol znova pospešil in v cilj pripeljal z več kot sekundo prednosti in slavil prvo zmago v vlogi dirkača Ducatija, njegovo drugo v karieri.

Bagnaia je z drugim mestom Ducatiju pripravil presenečenje, saj steza v Jerezu ni pisana na njihovo kožo, a so kljub temu slavili dvojno zmago.

Tovarniškima dirkačema Ducatija je na stopničkah družbo delal Morbidelli s Petronas SRT Yamaho, Takaaki Nakagami pa se je po grdem padcu v Portimau kljub vidnim težavam na koncu veselil četrtega mesta. Japonec je bil najvišje uvrščeni dirkač Honde.

Aktualni svetovni prvak Joan Mir je dirko končal na zadržanem petem mestu, medtem ko je bil šesti Aleix Espargaro na motociklu Aprilie.

Sedmi je bil drugi tovarniški dirkač Yamahe, Maverick Vinales, za njim pa so dirko v najboljši deseterici končali Johann Zarco, ter tovarniška dirkača Honde, Marc Marquez ter Pol Espargaro.

Miguel Oliveira je bil z 11. mestom najvišje uvrščeni dirkač KTM-a, dirko pa je končal pred wildcard dirkačem Honde, Stefanom Bradlom ter Quartararom. Zadnje točke sta pobrala dirkača ekipe Tech3, Danilo Petrucci in Iker Lecuona.

Bagnaia zdaj v točkovanju prvenstva vodi z dvema točkama prednosti pred Quartararojem in še 16 več pred Vinalesom, ki je tretji.

Fabio Quartararo, ki je dirko začel z najboljšega štartnega položaja je po vodstvu v prvi polovici dirke, v drugi zdrsnil na končno trinajsto mesto, saj je imel hude težave s krči v roki, ozirom s t.i. arm pump.

Če želiš, nam lahko prek PayPala hitro in varno nameniš donacijo. Vsak prispevek nam pomaga, vaša ekipa Svet hitrosti!