MotoGP: Kralj Sachsenringa ostaja nepremagan! Marc Marquez zmagovalec dirke v Nemčiji

Avtor prispevka: , objavljeno 20. junija 2021 .

Marc Marquez je na veliki nagradi Nemčije zmagal prvič po devetmesečni odsotnosti z dirk MotoGP, Španec pa tako na dirkališču Sachsenring ostaja nepremagan neverjetnih 11 let zapored. Dirkač Honde je povedel v prvih krogih dirke in nato narekoval premočan tempo za tekmece, na cilju pa se mu je najbolj približal Miguel Oliveira (KTM). Na stopničkah je dirko končal še Fabio Quartararo.

Marquez ne dirkališču Sachsenring ne pozna poraza že vse od leta 2010, čeprav je v soboto po kvalifikacijah dejal, da ne verjame, da bo niz zaporednih zmag ostal neprekinjen po letošnji preizkušnji. Dirkač Honde je zmagal prvič po 581 dneh, kolikor je minilo od dirke za VN Valencije 2019, končano pa je tudi eno najtežjih obdobij za Hondo.

Na dirki je po štartu povedel Aleix Espargaro (Aprilia), medtem pa se je Marquez prebil s petega vse do drugega mesta. Ob koncu prvega kroga je prehitel tudi vodilnega Espargaroja, ki pa je v naslednjem krogu vodstvo znova prevzel in ga ob koncu tudi izgubil, saj je bil Marquez odločen, da se prebije v vodstvo in nabere prednost.

Za vodilno dvojico je Jack Millerj v osmem krogu prehitel Johanna Zarcoja, Miguel Oliveira pa je to storil le nekaj ovinkov kasneje. Miller in Oliveira sta v desetem krogu prehitela še Espargaroja, Quartararo pa je zdrsnil na šesto mesto, kjer ga je napadal Brad Binder.

Na stezi so se v osmem krogu pojavile kaplje dežja, kar je Marquez izkoristil za povečanje prednosti. Ta se je do desetega kroga povečala na 1.5 sekunde, medtem pa se je Oliveira prebil na drugo mesto in se podal v lov na dirkača Honde.

Dežja na dirki ni bilo, Marquez pa je do 15. kroga prednost povečal na dve sekundi, Quartararo pa je pričel s prebojem v ospredje. Miller ni več mogel držati tempa vodilnih dirkačev, tako da je tretje mesto moral prepustiti Quartararoju v 19. krogu dirke. Oliveira je nekoliko zmanjšal prednost Marqueza, 5 krogov pred koncem je ta znašala le še nekaj več kot sekundo, Marquez pa je počasi začel izgubljati oprijem na gumah. Kljub temu je Španec pospešil in v 28. krogu prednost znova povečal na 1.5 sekunde, na kar je Oliveira s svojim lovom odnehal.

Marquez je tako slavil zmago, s katero nadaljuje okrevanje po najtežjem obdobju njegove kariere, Oliveira pa se je zadovoljil s tretjo zaporedno uvrstitvijo na stopničke. Quartararo je na koncu dosegel tretje mesto, s katerim je povečal prednost v točkovanju svetovnega prvenstva, kjer zdaj vodi z 22 točkami prednosti pred Zarcom, ki je do konca dirke zdrsnil na osmo mesto, in še 9 več pred Millerjem.

Marc Marquez se je povzpel na deseto mesto, do zdaj pa je zbral 41 točk, kar pomeni, da za vodilnim Quartararojem zaostaja za 90 točk.

Binder je bil na koncu četrti, čeprav je dirko začel s trinajstega mesta, za njim pa sta dirko končala Francesco Bagnaia in Miller, Aleix Espargaro pa je bil sedmi.

Aktualni svetovni prvak Joan Mir je dirko začel s 16. mesta, končal pa jo je na devetem, pred Polom Espargarojem na drugi Hondi, ter moštvenim kolegom Alexom Rinsom. Do točk na dirki so prišli še Jorge Martin, Takaaki Nakagami, Valentino Rossi, ter Luca Marini.

Maverick Vinales je odpeljal še eno dirko za pozabo, saj je bil na koncu šele devetnajsti, še mesto za Francom Morbidellijem na Petronas Yamahi.

Z dirke je najprej odstopil Lorenzo Savadori, nato pa še Danilo Petrucci in Alex Marquez, ki sta trčila.