Hamilton pred poletnim premorom povečal prednost v prvenstvu

Avtor prispevka: , objavljeno 8. avgusta 2016 .

Karavana Formule 1 se je pred poletnim premorom, ki se konča čez tri tedne, ustavila v Nemčiji. Na Hockenheimringu je bila na sporedu dvanajsta dirka letošnje sezone. Dirkališče je prvič gostilo Formulo 1 leta 1970, leta 2002 pa so stezo nekoliko spremenili – jo skrajšali. Steza je zdaj dolga 4.574 metrov, ima 17 ovinkov, rekord steze pa je odpeljal Kimi Räikkönen iz leta 2004 s časom 1:13.780.

Glavno vprašanje pred začetkom dirkaškega vikenda je bilo: Kdo izmed dirkačev Mercedesa bo na premor odšel kot vodilni v svetovnem prvenstvu ? Lewis Hamilton je v Nemčijo prišel s prednostjo 6 točk pred moštvenim tekmecem Nicom Rosbergom. Nemec je sicer vodil v točkovanju svetovnega prvenstva vse od začetka sezone pa do dirke na Madžarskem prejšnji konec tedna, toda v zadnjem obdobju je bil Britanec v precej boljši formi.

Dirkača Mercedesa sta dominirala na vseh prostih treningih. Rosberg je bil na vseh hitrejši od Hamiltona, zadaj pa se je odvijal boj med Red bullom in Ferrarijem. Rdeči so že nekaj časa v rezultatski krizi. Čeprav je bil cilj Ferrarija pred sezono, da bi se vmešali v boj za naslov z Mercedesom, se zdaj daleč od tega, za nameček pa jih je na zadnjih dirkah premagoval še Red Bull. Vse skupaj se je še poslabšalo, ko jih je zapustil tehnični direktor James Allison.

Kvalifikacije niso postregle s presenečenji. Mercedesova dirkača sta zasedla prvo štartno vrsto (Rosberg pred Hamiltonom), drugo oba Red bulla (Ricciardo pred Verstappnom), tretjo pa oba Ferrarija (Kimi Raikkonen je tokrat ugnal Sebastiana Vettla). Med prvo deseterico sta še uvrstila še oba dirkača Williamsa in Force Indije.

Dirko je najbolje začel Lewis Hamilton, ki je v prvi ovinek prišel kot vodilni, precej slabše pa je dirko začel Rosberg, ki je povsem zamočil na štartu tako, da sta ga prehitela tudi oba Red bulla. Bolje je štartal Verstappen, ki je v prvem ovinku prehitel moštvenega kolega Ricciarda. V prvem krogu sta za nekaj drame poskrbela Felipe Massa in Jolyon Palmer, ki sta rahlo trčila. Brazilec je nato v 38-tem krogu odstopil zaradi tehničnih težav, Hamilton pa je svojo prednost le še povečeval, medtem ko se je Rosberg mučil s Verstappnom. Dvoboj med Nemcem in mladim Nizozemcem je dosegel vrhunec v 29-tem krogu, ko bi skoraj prišlo do trčenja med njima. Rosberg je na silo želel prehiteti Nizozemca ob tem pa ga je malce zrinil, za to je dobil kazen petih sekund, ki jih je moral odslužiti pri naslednjem postanku. Toda zaradi nenavadne napake ekipe je Nemec na konec kazni čakal več kot 8 sekund.

Ricciardo se je po zadnjem postanku začel približevati Hamiltonu, toda Britanec ni dovolil presenečenja in dirko varno pripeljal do konca. Na odru za zmagovalce sta se mu pridružila še oba Red Bulla (Ricciardo pred Verstappnom). Poleg Rosberga sta razočarala oba Ferrarija, ki nista zmogla več kot peto oz. šesto mesto – Sebastian Vettel je na dirki premagal Kimija Rikkonena, ob tem pa se nikakor nista mogla vmešati v boj z Mercedesom in Red Bullom. Do točk so prišli še sedmi Nico Hulkenberg, osmi Jenson Button, deveti Valtteri Bottas in deseti Sergio Perez. Red Bull je tako prehitel Ferrari v točkovanju konstruktorjev. Poleg Masse je odstopil le še njegov rojak Felipe Nasr.
Lewis Hamilton na poletni premor odhaja s prednostjo devetnajstih točk pred Nicom Rosbergom, na tretjem mestu pa ostaja Daniel Ricciardo, ki za Hamiltonom zaostaja 84 točk. Naslednja dirka bo 28.8 v Belgiji na dirkališču visoko v belgijskih Ardenih, v legendarnem Spa Francorchampsu.