F1: Verstappen najhitrejši na petkovih treningih VN Štajerske

Avtor prispevka: , objavljeno 26. junija 2021 .

Max Verstappen je bil najhitrejši na obeh petkovih prostih treningih za VN Štajerske na dirkališču Red Bull Ring. Nizozemec je bil na prvem treningu 0.256 sekunde hitrejši od Francoza Pierra Gaslya, Lewis Hamilton in Valtteri Bottas pa sta zasedla četrti in peto mesto s 0.42 in 0.47 sekunde zaostanka. Moštva so v nadaljevanju dneva in dirkaškega konca tedna pričakovala dež, zato smo na stezi videli veliko dogajanja.

Rezultat: VN Štajerske, FP2

Max Verstappen je najhitreje krog domače steze v Spielbergu odpeljal v času 1:05.910 minute. Za kratek krog steze Red Bull Ringa, je njegova prednost kar zajetna. Dobri dve desetinki in pol je za njim zaostal Pierre Gasly v AlphaTauriju. Vendar bi se na tem mestu nahajal Valtteri Bottas, toda – verjetno ste uganili – zaradi kršenja omejitve steze, so mu komisarji čas 1:06.155 minute črtali.

Pierre Gasly je presenetil z drugim mestom prvega prostega treninga.

Finec je tako dopoldanski trening končal na četrtem mestu, za moštvenim kolegom Lewisom Hamiltonom na tretjem mestu, ki je za Nizozemcem zaostal za debele štiri desetinke sekunde. Peti Yuki Tsunoda je dokazal dobro formo AlphaTaurija, šesto in sedmo mesto pa sta si razdelila oba dirkača ekipe AlpineF1 in sicer Fernando Alonso pred Estebanom Oconom.

Deseterico pa zaključujejo Lance Stroll z Aston Martinom na osmem mestu, Antonio Giovinazzi z Alfo Romeo na devetem in Charles Leclerc s Ferrarijem na desetem mestu. Med deseterico ne najdemo kar nekaj dirkačev, ki bi jih običajno našli bolj v ospredju in to so Sergio Perez z Red Bullom, Lando Norris z McLarnom, Carlos Sainz s Ferrarijem in v vse boljši formi Sebastian Vettel z Aston Martinom.

Lewis Hamilton je z dobrimi štirimi desetinkami zaostanka za Maxom zasedel tretje mesto.

Od enajstega mesta pa so se dirkači razvrstili takole: Carlos Sainz (Ferrari), Daniel Ricciardo (McLaren), Sergio Perez (Red Bull), Sebastian Vettel (Aston Martin), George Russell (Williams), Lando Norris (McLaren), Nicholas Latifi (Williams), Mick Schumacher (Haas), Robert Kubica (Alfa Romeo) in Nikita Mazepin (Haas). Slednji je bil edini dirkač, ki je za Verstappnom zaostal za več kot dve sekundi.

Pripetljaji

Komaj se je trening prav začel, se je Robert Kubica s svojo Alfo Romeo že znašel v nasprotni smeri vožnje. Pri zaviranju pred zavojem številka tri je izgubil zadek dirkalnika, toda Poljak je lahko brez težav nadaljeval s svojim delom.

Malo pozneje je prišlo do nenavadne scene pri izvozu iz boksov. Carlos Sainz je prišel na široko skozi prvi zavoj in se je zavrtel preko steze vse do izhoda iz boksov, kjer se je ravno pripeljal Valtteri Bottas, da prične nabirati svoje kroge. Dirkač ekipe Mercedes je moral počakati, da se je Španec v službi Ferrarija premaknil in sprostil pot na stezo.

Sergio Perez, zmagovalec dirke v Bakuju, pa je nekoliko pretiraval v četrtem zavoju. Najprej je zgrešil zavorno točko pri desnem zavoju po hribu navzdol, zaradi česar je na izhodu prišel predaleč navzven in je z levimi kolesi podrsal po peščeni oviri. Po manjši pirueti je lahko nadaljeval s treningom.

Na 4,318 kilometra dolgi stezi dirkališča Red Bull Ring smo že na prvem prostem treningu lahko opazili težave s prometom. Malo pred koncem je med Valtterijem Bottasom in Antoniom Giovinazzijem skorajda prišlo do trčenja, ko je Finec Italijanu dobesedno sekal pot na ravnini.

Omejitve steze

Odgovorni dirkališča Red Bull Ring že vrsto let sodelujejo s FIA-o za boljšo rešitev omejitve steze. Rumeni robniki (klobase, kot jih mnogi imenujejo), so že v preteklih letih povzročili milijonsko škodo. Novi robniki kaznujejo tudi dirkače, vendar pa to še zdaleč ni tako škodljivo za material.

Zaradi tega je FIA v zadnjih dveh desnih zavojih uvedla merjenje omejitve steze. In zato so prvem treningu zaradi zapuščanja steze v zavojih devet in deset črtali mnoge čase.

Verstappen najhitrejši tudi na FP2

Max Verstappen je bil najhitrejši tudi na popoldanskem treningu, a največ pozornosti je pritegnil Valtteri Bottas, ki se je zavrtel v boksih med vajo speljevanja z višjo prestavo, s čimer je želel preizkusiti nov način, da bi zmanjšali izgube časa pri menjavah gum.

A pojdimo lepo po vrsti. Dirkači so začetek drugega treninga pričakali s pogledom v nebo, saj so se nad dirkališčem vili grozeči oblaki, a je vreme zdržalo in so bolj ali manj vsi lahko preizkusili gume za suho stezo, saj je na stezo padlo le nekaj kapljic dežja.

Max Verstappen je dobil oba petkova prosta treninga v Spielbergu.

Verstappen je že od začetka narekoval tempo, a je ostal dlje na pnevmatikah trde zmesi, kar je omogočilo postavitev najhitrejšega kroga Lewisu Hamiltonu, ki je na pnevmatikah z rdečim robom odpeljal čas 1:05.796, ki ga je nato popravil še za štiri desetinke, a so mu dosežek črtali, saj je bil pri izhodu iz ovinka z vsemi štirimi kolesi prek robnika in s tem meje same steze.

Na drugem prostem treningu sta bila zelo hitra oba dirkača ekipe Alpine. Esteban Ocon je zasedel tretje, Fernando Alonso pa peto mesto.

To je pomenilo, da je Verstappen odpeljal najhitrejši krog dneva, in sicer s časom 1:05,412, ki ga je poskusil izboljšati še v drugo, a je bil pri tem neuspešen, saj je za svojim prvim dosežkom zaostal za desetinko sekunde. Brisanje časa Hamiltonovega hitrega kroga je omogočilo Danielu RIcciardu in Estebanu Oconu, da sta drugi prosti trening končala na drugem oziroma tretjem mestu, sedemkratni svetovni prvak pa je na koncu zasedel četrto mesto.

Veliko počasnejša od svojih moštvenih kolegov sta bila oba druga dirkača Red Bulla in Mercedesa. Sergio Perez je bil na koncu deveti, Valtteri Bottas šele dvanajsti, ob tem pa je poskrbel še za najbolj bizaren dogodek dneva, ko se je z neogretimi gumami v boksih zavrtel in skoraj trčil v McLarnove mehanike, ki so stali v bližini in so Finca hitro obrnili v pravo smer.

Pri Ferrariju bodo poskušali današnji drugi trening čimprej pozabiti. Carlos Sainz je zasedel enajsto, Charles Leclerc šele trinajsto mesto.

Pri McLarnu so o incidentu, ki bi se po njihovem mnenju lahko končal tudi tragično, takoj obvestili direktorja dirke, Michaela Masija, ki je Finca takoj po treningu poklical na zagovor, nato pa kaznoval z izgubo treh štartnih mest na dirki.

Fernando Alonso je dopolnil dobro predstavo francoske ekipe in končal na petem mestu, na šestem mestu pa je pristal Sebastian Vettel. Precej manj zadovoljni so lahko v taboru Ferrarija, saj je Sainz končal šele na 11. mestu, Charles Leclerc pa še dve mesti nižje.

Trening tudi tokraj ni minil brez vrtenja Nikite Mazepina, ki se mu je tokrat pridružil še Nicholas Latifi. Rusu je avto uspelo obrniti v četrtem, Kanadčanu v šestem ovinku. Drugega prostega treninga se ni uspel udeležiti Pierre Gasly, saj so po koncu prvega treninga zaradi nenavadih podatkov morali temeljito pregledati pogonsko enoto na njegovem dirkalniku.

Rezultati: VN Štajerske, FP2