Ostali športi

ostali športi

Liber z novim rekordom do zmage v Lučinah

GHD, Ostali športi
Na Gorsko-hitrostni dirki na Lučinah je padel nov rekord! Zanj je zaslužen Federico Liber, ki je s svojim prototipom Gloria G8P Evo s skoraj štirikilometrsko progo od Todraža do Lučin opravil v času 1:59,39, s končno povprečno hitrostjo 119,85 km/h. »V drugi vožnji sem uporabil gume, ki so imele boljši oprijem. Komplet gum, ki sem jih uporabil v prvi vožnji, se je zaradi dežja dan pred tem malce slabše oprijemal cestišča, drselo mi je. Morda bi lahko peljal celo za kanček hitreje, a sem kljub temu zelo vesel časa,« je rekord komentiral simpatični Italijan in ob tem odgovoril tudi na vprašanje, kaj je bil glavni faktor za izjemen čas na ridah do Lučin. Drugi v skupni razvrstitvi je bil Čeh Vaclav Janik v Normi M20F, na tretje mesto pa se je uvrstil najboljši Slovenec Vladimir Stankovi
Električni Volkswagen podrl rekord vzpona na Pikes Peak

GHD
Volkswagnov električni dirkalnik I.D.R, katerega je vozil Romain Dumas, je prvi v zgodovini gorsko hitrostne dirke Pikes Peak z vzponom opravil v manj kot osmih minutah. Francoz je moral na svoj nastop malce počakati, saj je tekmovalec pred njim zletel s proge in pri tem poškodoval gledalca, zatem pa je z 19.9km dolgo progo opravil v 7m, 57.148 sekunde in s tem podrl rekord 8m, 13.878 sekunde, ki ga je pred petimi leti postavil Sebastien Loeb s 3.2-litrskim Peugeotom 208. "Na stezi je bilo nekaj megle, steza pa je bila na nekaj mestih malce vlažna," je povedal Dumas. "Zadovoljen sem z rezultatom, toda v srednjem delu bi lahko šel še hitreje, če bi bilasteza suha." Nemški proizvajalec avtomobilov se je v Kolorado podal s ciljem, premagati rekord električnih vozil, ki je prej znašal 9
Alonso zmagovalec vzdržljivostne dirke v Spaju

Fernando Alonso je zmagal prvič po skoraj petih letih potem, ko je skupaj z nekdanjima dirkačema Formule 1 Kazukijem Nakajimo in Sebastianom Buemijem zmagal na vzdržljivostni dirki 6 ur Spaja z dirkalnikom Toyota TS050 Hybrid, ter tako pretvoril najboljši štartni položaj v zmago. Španec je v zadnjem delu dirke ohranil prednost pred drugo ekipo Toyote na čelu z dirkačem Mikom Conwayom. Prvi del dirke je za ekipo v kateri je nastopil Fernando Alonso odvozil Sebastian Buemi. Trikrat je na stezo zapeljal tudi varnostni avtomobil. Buemi je nato dirkalnik na prvem mestu predal Nakajimi, ki je moral medtem, ko je bil v prepričljivem vodstvu na primoran zapeljati v bokse zaradi težav s varnostnim pasom, ki ni bil ustrezno pripet. Alonso je dirkalnik prvzel v zadnjem delu dirke, dobro uro pred konc

Motokros, Ostali športi
Slovenski motokrosistični as Tim Gajser je na dirki italijanskega državnega prvenstva v Mantovi grdo padel in utrpel dvojni zlom čeljusti. Gajser se je dirke udeležil kot del priprav na novo sezono svetovnega prvenstva v motokrosu, ki se začenja čez dva tedna v Argentini. MX prvak sezone 2016 je v finalni vožnji pri enemu izmed skokov padel z velike višine in pri pristanku z glavo udaril ob krmilo svojega motorja. 21-letnik je pri tem utrpel dvojni zlom čeljusti in izgubil nekaj zob, danes zvečer pa ga čaka nekajurni operacijski poseg. Gajser je na dirki tesno sledil domačinu Antoniu Cairoliju, sicer aktualnemu prvaku prvestva MXGP, v zadnjih krogih dirke pa ga je prehitel Jeremy van Horebeek. Tim je želel nadoknaditi izgubljeno, a je narobe ocenil enega izmed skokov in skočil predaleč.
Kdo hoče sesti za volan dirkalnika?

Avtomobilizem, Krožno hitrostne dirke KHD, Ostali športi
​“Žal avtomobilske dirke niso šport, kjer bi potreboval zgolj nove superge in žogo,” pravi Iztok Franko, idejni vodja projekta Let's Race, ki iz izkušenj dobro ve, da avtomobilske dirke veljajo za enega najdražjih športov nasploh. “V življenju sem se moral odreči marsičemu, da sem odpeljal zgolj nekaj dirk. V Sloveniji je trenutno najlažja opcija za vstop v avtomobilistično dirkanje z dirkalnim Twingom. S Twingom sem namreč lani uspel odpeljati dve 4-urni dirki na dirkališču Gaj v Cerkljah in izkušnja je bila nepozabna,” nadaljuje Franko. S projektom bo poskušal omogočiti dirkanje vsem, ki bi si to želeli, a doslej niso imeli prave priložnosti. Do konca meseca februarja tako zbira sredstva prek platforme Adrifund. Ciljni znesek je 12.000 evrov. Trenutno pa je v zgolj dobrih ​nekaj dn
Bodo zavarovalnice pokončale motošport v Evropski uniji?

Združenje motošportne industrije opozarja, da bi se 20. oktobra letos ves motošport na tleh Evropske unije končal zaradi krize na trgu zavarovalništva. Septembra 2014 se je Sodišče evropske unije izdalo direktivo, da je v vseh 27 državah članic obvezno zavarovanje katerih koli vozil, na katerikoli lokaciji, kamor spada, ne boste verjeli, tudi traktorske kosilnice, pa tudi delovni stroji in dirkalniki, pa četudi na zasebnih zemljiščih, kot so namenska dirkališča. Banalizem birokratov sega tako globoko, da bi bil postopek ob trčenju dveh vozil na dirkališču popolnoma enak, kot pri prometni nesreči na civilnih cestah, po tem načelu pa bi ga popolnoma enako morala obravnavati tudi policija. Chris Aylett, izvršni direktor združenja MIA (Motorsport Industry Association) je zato pozval vse
Gajser jo je odnesel le z modricami

Tim Gajser letos s padci in poškodbami ni imel sreče, te so tudi botrovale k izpadu iz boja za letošnji naslov svetovnega prvaka, s padcem pa je končal tudi predzadnjo dirko sezone na Nizozemskem. V prvi vožnji je pri sicer nizki hitrosti okrog 50km/h padel čez krmilo, zatem pa je nanj padel še motocikel, ki tehta približno sto kilogramov. Zaradi bolečin in oteženega dihanja je nato izpustil drugo vožnjo, k sreči pa prvi zdravniški pregledi ne kažejo hujših poškodb. Tim je sicer vozil na tretjem mestu, zatem pa je napravil napako in padel, po pregledu in posvetu s Hondinim zdravnikom so se skupaj določili, da na drugi dirki ne nastopi. "Za nami je res slab dan," je povedal Gajser. "Konec tedna se je začel dobro, potem pa je šlo vse po zlu. Na ogrevanjih sem odpeljal dober čas po štartu
Dobri stari Gajser zmagal na Švedskem!

Naš motokrosistični as, Tim Gajser, ki je po hujši poškodbi pred nekaj tedni moral celo izpustiti nastop na dirki, je na Švedskem, na podlagi, ki mu ustreza, pokazal iz kakšnega testa je in uprizoril predstave, kakršne smo gledali lani, na njegovi poti k osvojitvi zgodovinskega naslova svetovnega prvaka v razredu MXGP. Gajser je v prvi vožnji šestnajste dirke letošnje sezone vodil od štarta do cilja in na koncu slavil s skoraj desetimi sekundami prednosti. Nekoliko mu je pomagal Gautier Paulin, ki je za sabo uspešno zadrževal nevarnega Jeffreya Herlingsa, ki je na koncu vendarle prišel do drugega mesta. Tim je v drugi vožnji sicer moral priznati premoč Romainu Fevbreju, v boju za drugo mesto pa je imel nekaj sreče, saj se je Herlingsu strgala veriga. "To je zelo posebna in pomembna z
18-letni Billy spet v dirkalniku

Billy Monger je Aprila letos polnil vrstice motošportnih medijev, potem ko je na dirki Formule 4 v grozljivem trčenju izgubil obe nogi. Še ne tri mesece kasneje pa je odločni fant znova sedel v dirkalniku in na britanskem Brands Hatchu odpeljal prve kroge po nesreči. 18-letni Billy je vozil prilagojen dirkalnik pokala Fun, s katerim sicer nastopa moštvo BRIT, ki ga sestavljajo v vojni poškodovani vojaki. Dirkalnik je posebej prilagojen s sistemom, ki ga je razvil in sestavil Slovenec Marko Mlakar iz Žirov in omogoča vožnjo brez uporabe nožnih pedal. Namesto stopalk so na volan poleg prestavnih ročici dodane še ročice za plin, zavore ter sklopko. "Lepo se je bilo vrniti za volan dirkalnika," je povedal Monger. "Zahvaliti se moram moštvu BRIT, da so mi omogočili današnji dan, zdaj pa ž
Liber v Gorjancih do tretje zmage, Bubnič zmagovalec med Slovenci

GHD
Letošnja GHD Gorjanci bo ostala v spominu ne le zaradi lepega vremena in odlične organizacije, pač pa tudi po tem, da sta za srhljivko poskrbela prva favorita dirke Italijan Federico Liber (Gloria Formula C8F) in Čeh Vaclav Janik (Norma M20FC), saj ju je po dveh vožnjah ločila le dobra sekunda. Po včerajšnjem muhastem vremenu in odpovedi zadnjega treninga je bilo danes vreme naklonjeno dirkačem, saj je dirka na Gorjance potekala v lepem sončem vremenu. Ob progi se je zbralo lepo število gledalcev. Na koncu je bil uspešnejši Federico Liber, ki je tako slavil že tretjič na Gorjancih! Očitno mu je usojeno zmagovati na neparna leta, saj zmagal tudi v letih 2013 in 2015. V drugem teku je postavil tudi najhitrejši čas 01:39.467 in se tako kot edini spustil pod magično mejo 1:40. Njegova povpr