VN Italije: Gasly do zmage po hudem trku Leclerca in usodni napaki Mercedesa

Avtor prispevka: , objavljeno 6. septembra 2020 .

Pierre Gasly, dirkač Red Bullovega drugega moštva Alpha Tauri, je nepričakovani zmagovalec dirke za VN Italije v Monzi, na kateri pa na stopničkah za zmagovalce po dolgem času nismo videli niti enega dirkača moštva Mercedes. Drugi je bil po napetem lovu na Gaslya Carlos Sainz z mclarnom, tretji pa Lance Stroll v dirkalniku moštva Racing Point. To je za moštvo iz Faenze druga zmaga v Formuli ena, prva po zmagi Sebastiana Vettla na VN Italije leta 2008, ko je ekipa nastopala pod imenom Toro Rosso. To je prva zmaga Gaslya v Formuli 1, in prva francoska zmaga po Olivieru Panisu v Monacu 1996.

Dirko je zaznamovala huda nesreča Charlesa Leclerca, ki je v ovinku Parabolica pri visoki hitrosti trčil v zaščitne gume, zaradi česar je bila dirka prekinjena z rdečo zastavo.

Pred prekinitvijo pa je moštvo Mercedes storilo usodno napako, ko je vodilnega Lewisa Hamiltona med prvim varnostnim avtomobilom poklicalo v bokse, ko je bil vstop v garaže zaprt zaradi pokvarjenega dirkalnika Kevina Magnussena. Britanec je bil kaznovan z deset sekundnim kazenskim postankom v boksih, enako kazen za enak prekršek pa je moral odslužiti tudi dirkač Alfe Romeo, Antonio Giovinazzi.

Hamilton se je na koncu prebil do sedmega mesta.

Moštvo Ferrari je na domači dirki doživelo nov polom. Vettel je po vsega šestih krogih odstopil zaradi okvare zavor, Leclercu pa je kazalo na solidno uvrstitev dokler ni napravil napake.