10 najboljših Schumijevih voženj

Avtor prispevka: , objavljeno 29. decembra 2014 .

29. december 2013 je bil dan, ko je sedemkratni svetovni prvak formule ena Micahel Schumacher doživel hudo smučarsko nesrečo v francoskih alpah. Po letu dni skromnih informacij je 45-letni Nemec še vedno v kritičnem stanju. Kljub vsemu pa se mu stanje popravlja, a za enkrat je jasno le, da je komaj prepoznal ženo in otroke, verjetno pa ne bo mogel nikoli več normalno zaživeti. Trenutno šampion formule ena “živi” v medicinski oskrbi na svojem domu v Švici, kjer zanj skrbijo za tesno zaprtimi vrati.

Ob tej obletnici smo zbrali deset najboljših voženj Michaela Schumacherja, ki še vedno velja za najboljšega dirkača formule ena vseh časov. Sicer je bilo v njegovi dve desetletji trajajoči karieri med čim zbirati, a izbrali smo zares tiste najboljše:

10: 2006 VN Brazilije

Michael Schumacher se je boril za osmi naslov svetovnega prvaka – neuspešno. Proti Špancu Fernandu Alonsu je izgubil, ko mu je odpovedal motor na veliki nagradi Japonske. Kljub vsemu pa je takrat odpeljal tudi zadnjo dirko za Ferrari, ki je bila naravnost fenomenalna. Že kmalu po pričetku dirke mu je Giancarlo Fisichella predrl zadnjo pnevmatiko, zaradi česar je precej izgubil. Nemec je zaostal skoraj za krog, saj se je to zgodilo v prvem zavoju in je moral do garaž s predrto pnevmatiko voziti cel krog, a s fantastično vožnjo se je prebil na četrto mesto – zaostajal je le še 24 sekund za zmagovalcem. To je bila “kvalifikacijska” dirka za Michaela, naslov pa je kot rečeno na koncu kljub vsemu osvojil Fernando.

9: 1995 VN Evrope

Michael Schumacher je prehitel Jeana Alesija in zmagal. Bila je dirka spremenljivih vremenskih razmer in sicer na Nurburgringu. Vse skupaj se je pričelo v dežju, kar je bilo pisano Schumiju na kožo, a kmalu je postajalo suho. Ferrarijev dirkač Jean Alesi je ob pravem času nadel prave pnevmatike na svoj dirkalnik, kar je pomenilo, da so vsi, vključno s Schumacherjem zaostali za 30 sekund in več. Schumi pa je z Benettonom poprijel za delo in osvojil z zmago z nekaj več kot dvema sekundama prednosti pri Alesijem.

8: 2004 VN Francije

Naj omenimo, da ima dirkališče Magny-Cours zelo kratko stezo ob garažami, kar je takrat predstavljalo prednost za Schumacherja. Alonso je sicer z Renaultom vodil, a Michael je igral na karto strategije. Ferrarijev dikrač je bil znan po tem, da je z zelo malo goriva odpeljal neverjetno hitre kroge, zaradi česar se je ekipa odločila, da preskočijo na strategijo štirih postankov v boksih. Strategija se je obnesla, saj je Nemec odpeljal kvalifikacijske kroge in z noro vožnjo osvojil zmago.

7: 1994 VN Španije

Michael Schumacher se je spogledoval z zmago na veliki nagradi Španije leta 1994, ko je vodil praktično od starta. Seveda pa vse ni šlo tako gladko, saj mu je menjalnik obstal v peti prestavi. Damon Hill je bil takrat enostavno hitrejši in seveda brez tehničnih okvar, ter tako osvojil zmago, a Schumacher je kljub vsemu pripeljal do konca in osovjil drugo mesto. To je bila neverjetna vožnja, saj je dirkalnik zelo težko peljati non stop v peti prestavi, predvsem pa je imel Nemec srečo, da mu med postanki dirkalnik ni ugasnil.

6: 1998 VN Madžarske

Schumacherju sta v tej sezoni najbolj grozila dirkača McLarna, kjer je bil glavni as Mika Hakkinen. Finec je sicer dobil to dirko, a kljub temu je bila to odlična dirka in odlična vožnja za Nemca. Kljub temu, da je Schumi veliko časa vozil za obema dirkačema McLarna, se je v nekem momentu znašel pred njima, a z še enim načrtovanim postankom v boksih. Schumacher je pritisnil do konca in si pridobil prednost – tudi zaradi tehnične težave Hakkinena z vzmetenjem njegovega McLarna. Hakkinen je moral na še en postanek, ter s fantastično vožnjo kot rečeno zmagal.

5: 1997 VN Belgije

Michael Schumacher je kmalu po odpoklicu varnostnega avtomobila ugnal Jeana Alesija z Benettonom in v deževnih razmerah odpeljal praktično neverjetno dirko. Na dirkališču kjer je Schumi najraje vozil, saj je priznal, da je to njegovo najljubše (in tudi domače) igrišče, je na tej dirki v samo petih krogih pridobil 40 sekund prednosti pred vsemi ostalimi!

4: 1997 VN Monaka

V podobnih razmerah kot leta 1997 v Belgiji, je Schumi s svojim Ferrarijem osvojil monaško veliko nagrado. Nemec je dirko konač kar 53 sekund pred vsemi ostalimi, za njim pa se je zgodil pravi uničevalni debrij.

3: 1992 VN Belgije

Michael Schumacher se je vrnil v Spa-Francorchamps točno po enem letu, ko je ravno na tem dirkališču debitiral v svet formule ena. Na svojem debiju je moral dirko predčasno končati zaradi mehanične okvare, ko se je na startu pognal iz sedmega startnega mesta. Tega leta pa se je odločno boril in tako zabeležil prvo od svojih 91 zmag na velikih nagradah. Dirka je potekala v spremenljivih vremenskih razmerah, to pa je bila hkrati tudi edina zmaga sezone 92, ko dirke ni osvojil dirkač Williamsa, ali McLarna.

2: 1995 Belgian GP:

Eno bolj zanimivih dirk izpod volana Schumacherja smo videli, ko je v Belgiji dirko pričel iz 16-tega startnega položaja. Iz začelja je moral dirko Nemec pričeti zaradi udeležbe v nesreči na kvalifikacijah, nato pa se je na sredini dirke boril z Damonom Hillom v Williamsu, pri čemer ni imel reče. Schumi je zapeljal s steze in tako je Hill pridobil na prednosti, a kmalu so se vremenske razmere spremenile in Schuamcher je pravočasno zamenjal pnevmatike, ter v spremenljivih razmerah odvozil fenomenalno dirko, ter na koncu osvojil neverjetno zmago.

1: 1996 VN Španije

Michael Schumacher je leta 1996 na španski veliki nagradi pripeljal Ferrari na pot zmage, s prvo zmago za Ferrari. Naj spomnimo, da Ferrari ni bil vedno zmagovalen dirkalnik in ko je leta 1996 Schumi prišel v ekipo je le ta životarila nekje v sredini štartne vrste. Na španski dirki tega leta pa je Schumi pokazal kaj zmore s Ferrarijem, dominira. Nemec je vozil po dve sekundi na krog hitreje od vseh ostalih in v dežju, ter na mokri stezi osvojil svojo prvo zmago za Ferrari s kar 45 sekundami vodstva, v isti krog pa sta se uvrstila le še Jean Alesi in Jacques Villeneuve. Na koncu sezone pa je s takratnim Ferrarijem osvojil zavidljivo tretje mesto v skupnem seštevku.